Už jste někdy byli jen krok od cíle?

Duben 2018

A pak že nemůžu

17. dubna 2018 v 18:52 | Monika Henčlová |  ZÁVĚREČNÁ PRÁCE

A pak že nemůžu

Mám roztroušenou sklerózu a vůbec ničím nehýbu. Tak to bylo před 3 lety a přesto jsem jela na přijímací zkoušku na fakultu Univerzity Karlovy. A vyšlo to. Mluvila jsem sice jenom v prvním semestru, ale mám úžasného asistenta a on odezíral až do konce školy. Studovala jsem evangelickou teologii a v červnu 2017 jsem udělala státnice. Velice obdivuji svého asistenta, protože odezíral a říkal moje slova ač ho vůbec teologie nezajímá.
V prvním ročníku jsem se utkala s hermeneutikou, filozofií, psychologií a sociologií, dějinami křesťanství apod.. Vůbec jsem netušila, že to bude takový mazec, nicméně jsem dostala prospěchové stipendium. A život byl hned lehčí. Hermeneutika je o výkladu a je zajímavé, že i tento obor se v průběhu desetiletí vyvíjel. A hned jsem chytřejší. Moc mi pomáhali spolužáci i vyučující.
Nechala jsem se pokřtít. Pro mě to bylo velmi důležité a už se nebojím smrti. Smrt totiž není konečná, ale vstup do jiného světa. Dala jsem si jméno Augustina to je po Auréliovi Augustinovi. Jeho máma byla Monika, pro všechny známá jako svatá Monika. Mám pocit, že jsem se vnutila Auréliovi do rodiny.
Ve druháku už jsme se věnovali Starému a Novému Zákonu. Vůbec jsem netušila, že je to tak složité a sporné v mnoha bodech. Historie dělá své. Původně to vypadalo jako zmatek, ale umění je orientovat se a pochopit, že co bylo důležité před naším letopočtem už není důležité teď. Zase mi pomáhali učitelé i asistent.
Ve třetím ročníku se přidala bakalářská práce. Asistent musel odezírat a potom zapisovat co jsem říkala. V bakalářské práci jsem psala o ústavech a o asistenci pro osoby s těžkým postižením. Samozřejmě jsem si neodpustila psát i o asistované sebevraždě, to je vážně téma pro teology. Pokud si myslíte, že jsem cokoli obhájila nebo vysvětlila, hodně se mýlíte. Když nikoho nezajímá, jak musíme existovat, těžko to vysvětlím jednou bakalářskou prací.
Na začátku prváku nás bylo 21, ale do státnic nás přišlo 5.
A má to. V listopadu mám promoci, takže musím přemýšlet o vhodných šatech.

Monika Henčlová