Už jste někdy byli jen krok od cíle?

Květen 2015

Sexualita OZP

15. května 2015 v 11:38 | Monika Henčlová |  MŮJ SVĚT

Tak to je teda téma. Překvapilo mě, že lidé tvrdí jaké mají sociální cítění. Akceptují, že osoby se zdravotním postižením potřebují napolohovat, vyčistit zuby a dát napít. Už skutečnost, že tito "fyzičtí chudáčci" mají mozek a ten používají k práci nebo ke studiu, je upřímně takové překvápko, že tu péči vlastně ani nerozchodí a raději utečou. Když potom nahlas řeknete, že ač invalidní, pořád jste člověkem, to je vyplaší a pak zmíníte, že jako dospělý člověk máte právo a chuť na sex, to sociálně angažované často vyděsí a donutí otevřít ústa úžasem. Podle nich jste přeci "ten chudáček a navíc potřebný chudáček", sex je jen pro dospělé a invalidní člověk přece potřebuje péči, takže je jen přerostlé dítě.
Naštěstí se mění doba. 21. století dělá dospěláky i z nás postižených nemocí nebo úrazem. Hurá. V úterý 28. 4. 2015 se uskutečnilo zajímavé jednání několika neziskovek a MPSV, také bylo pozváno několik OZP. Řešilo se právo na sex a jeho podmínky ve světě OZP. Je možné objednat si prostituta nebo prostitutku. Když na to máte. Přišla jsem s jiným problémem. Mnoho lidí spojuje sex s láskou a se vztahem. Co s tím? Mnoho z nás sedí doma a nikam se nedostanou. Úředník z MPSV řekl, že je to náš problém. Bylo to ošklivé, ale má pravdu. Za dřívějších dob fungoval Svaz invalidů. Na jeho akcích se potkala spousta lidí s různým postižením a mnohdy vznikla láska.
Jedna velmi postižená a hlavně nechodící žena z Finska mi představila svého partnera. Byl nevidomý ale chodící. Ona na vozíku ho navigovala správným směrem. Navíc mi s úsměvem pošeptala, jaký je její partner pro ni výhodou. Kdo by se totiž na ni dokázal dlouhodobě
dívat. J
Mám k tomu všemu ještě jeden úhel pohledu. Sice jsme fyzicky omezení, ale na štěstí ne ve všem.

Monika Henčlová