Už jste někdy byli jen krok od cíle?

Variace na Vojtovu metodu

3. listopadu 2014 v 6:34 | Monika Henčlová

Variace na Vojtovu metodu

Kolik z vás už zažilo fyzioterapii pomoci Vojtovy metody a kolik z vás o ní alespoň slyšelo?
Prof. MUDr. Václav Vojta (12. července 1917 - 12. září 2000) byl český a německý lékař, specializací dětský neurolog. Je autorem metody reflexní lokomoce nazývané Vojtova metoda a používané k léčbě dětí s dětskou mozkovou obrnou. Metoda je založena na znalosti vývoje pohybových vzorců během života dítěte. Vývoj pohyblivosti (motoriky) člověka je určen geneticky, probíhá zcela automaticky a je pokračováním vývoje v děloze. Prostřednictvím terapeutických modelů vyvolává terapeut u pacienta svalové souhry. Cílem je vyvolat, případně obnovit vrozené svalové vzorce, které umožňují kvalitní stoj a chůzi. Původní zaměření metody na děti do 4 let věku se s úspěchem rozšířilo i na dospělé.
Zkrátka je to mazec. Plegici možná nic necítí, ale já mám kvadruparézu a celá fyzioterapie se velice podobá lámání. Určitě víte, že v základu ležíte na břiše a máte pokrčenou pravou ruku a levou nohu. Fyzioterapeutka s vámi pracuje a pak přehodíte ruce a nohy, otočíte hlavu a zažíváte to prospěšné utrpení znovu.
Teď vycházím z toho, že mám ochrnuté všechny 4 končetiny. Prsní svaly se mi zkracují, což mi z pohledu ze předu dělá mnohem větší prsa, avšak z pohledu z boku vypadám jak visací lampa, pokud vezmeme v úvahu, že klimbající hlava simuluje stínítko. A tak mě napadlo i bez fyzioterapeutky, ale s aktivním dohledem asistenta, protahovat svaly.
Tady je návod:
Leh na zádech, levá ruka natažená podél těla, pravá ruka pokrčená. Asistent mě překulí na břicho přes nataženou levou ruku. Mojí pravou ruku asistent doladí na podložce do skrčené polohy a já se pokusím otočit hlavu doprava k té pokrčené ruce a koukám na svoji pravou paži. Ono se tak lépe dýchá. Mít hlavu zapíchlou do podložky je fakt nepohodlné. V této poloze vydržte třeba 10 nebo 15 min. Protahují se prsní svaly, ramena se rovnají, vy v klidu, bez emocí a strachu, dýcháte a váš asistent vás prsty jen tak "ťapká" po zádech. Rozhodně neprovádí masáž, jen pomáhá vašemu tělu se uvolnit a protahovat.
Pak asistent natáhne vaši pokrčenou ruku a pokrčí nataženou ruku. Samozřejmě ho veďte, nic nemá výrazně bolet. Vy zase otočíte hlavu, tentokrát koukáte na svoji levou paži a zase v klidu dýcháte. Pak vás asistent otočí do původní polohy, do lehu na zádech, a je hotovo.
A proč to všechno? Osobně se děsně bojím proleženin. Většinu dne trávím na vozíku, opřená o záda a zadek. Je fajn těmto dvěma částem mého těla dát trochu svobody a nechat je nadýchnout.
Monika Henčlová

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lia de Chance Lia de Chance | E-mail | Web | 7. listopadu 2014 v 22:37 | Reagovat

Páni :( To mi je moc líto tedy. Nevím, co tu napsat, je mi jasný, že vám říkají lidé hodně často: To mě mrzí, je mi to líto. I já se budu opakovat: Je mi to moc líto. Je hrozně smutný, když vidim okolo sebe lidi, kteří si svého zdraví neváží a říkají, že se jim toto stát nemůže. Neumím si představit být ve vaší situaci a popravdě: Jsem za to ráda.
O téhle metodě jsem už slyšela, ale nevěděla jsem přesně, jak se dělají ty cviky.

2 Tela Tela | 8. prosince 2015 v 9:51 | Reagovat

Vojtova metoda pro děti z Rychnova nad Kněžnou a okolí:

http://rehabilitacerychnov.cz/vojtova-metoda-rychnov

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama