Už jste někdy byli jen krok od cíle?

Leden 2014

Vývoj v sociálním státě

19. ledna 2014 v 15:18 | Monika Henčlová |  MŮJ SVĚT

Vývoj v sociálním státě


Také jste dostali dopis z České správy sociálního zabezpečení s výměrou důchodu? V průměru zvedli důchody o 45,- KČ měsíčně. To asi není reakce na inflaci české měny. Snažila jsem se přijít na to, o co se náš sociální stát pokouší, když nám zvedne důchody o 45,- Kč. A už to mám -
Český stát opět hledal inspiraci v historii. Historicky vzato se osoby se zdravotním postižením házely ze skály podle starověkého modelu ze Sparty. Nebo podle středověkého modelu se z nich dělali zvoníci nebo šašci na šlechtických dvorech. Nebo podle novověku a modelu Ádi Hileraa se jim nabídl koktejl chemikálií, které všechny byly označeny jako jed.
Ještě tu však nebylo ponižování a zesměšňování státem a politickým vedením. To je model 21. století v České republice. Důchody nám přece zvedli, a že se za to nedá žít je sice smutné a vlastně tragické, ale nic jiného se vlastně nedá dělat. Ano, jsem nadšená z neustálého vývoje. Naše země se může pochlubit, že skutečně nestojí na jednom místě a neustále se něco mění. A zlepšuje?

Monika Henčlová

Varování

13. ledna 2014 v 15:04 | Monika Henčlová |  MŮJ SVĚT
Varování!
Věděli jste, že když jste osobou se zdravotním postižením a potřebujete pomoc druhé osoby, jste povinni mlčet a přijímat pomoc ve stylu: " Já tě zachráním i kdyby tě to život stálo."
Tak tohle jsem se dozvěděla od majitelky agentury domácí péče. Prý ve věku 35 let mám být ráda, že ještě žiju. Vrchní sestra tomu dala korunu, konstatováním, že do svého bytu (na který platím hypotéku) jsem povinná pustit kohokoliv a kdykoliv, když řekne jméno firmy. Stejně skončím v ústavu, tak si prý mám zvykat.
Tož to teda ani omylem!
Je to můj byt, můj život i moje pravidla. Jsem povinná za jakoukoliv péči platit, ale nemám právo rozhodovat o tom kdo, kdy a jak mi zdravotní péči poskytne. Ano, u osobní asistence si všichni zvykáme a akceptujeme fakt, že pravidla určuje klient.
U zdravotní péče vše rozhoduje sestřička, která se sama posune do role ředitelky vašeho života, do role ředitelky světa.
Vy si to necháte líbit?
Monika Henčlová