Už jste někdy byli jen krok od cíle?

Článek 27 – Práce a zaměstnání

25. září 2011 v 13:16 | Monika Henčlová |  A NAŠE POLITIKA ČESKÁ

ÚMLUVA OSN

přijatá OSN 13. 12. 2006.

podepsaná Evropským společenstvím 30. 3. 2007.

v České republice byla ratifikována prezidentem republiky 28. září 2009.

12.2.2010 byla publikována ve Sbírce mezinárodních smluv pod č. 10/2010 Sb.m.s.

Je součástí českého právního řádu, a tedy má přednost před vnitrostátními zákony.


Článek 27 - Práce a zaměstnáníVítáme, že od roku 2004 počítá Česká republika se zaměstnáváním osob se zdravotním postižením. Této problematice je věnovaná třetí část Zákona o zaměstnanosti 435/2004 Sb.

Výrazně nás však znepokojuje § 25 Zákona 435/2004 Sb., kdy uchazečem o zaměstnání se nemůže stát osoba ve třetím stupni invalidity.

Také nás velice znepokojuje, že podle § 67 Zákona 435/2004 Sb. do skupiny osob se zdravotním postižením již nepatří osoby se zdravotním znevýhodněním (novela tohoto zákona je z roku 2011). Tyto osoby nemají nárok na invalidní důchod, ale zaměstnání za běžných podmínek nejsou schopny vykonávat.

Za velmi hrubé porušení Úmluvy OSN považujeme také vyhlášku 359/2009 Sb., § 6. Podle tohoto paragrafu je totiž možné zaměstnávat osoby ve třetím stupni invalidity pouze za zcela mimořádných podmínek. Tyto podmínky jsou pro většinu zaměstnavatelů finančně náročné a mnohdy nesplnitelné a diskriminují tak osoby ve třetím stupni invalidity. Zaměstnavatel totiž raději zaměstná osoby v prvním a druhém stupni invalidity, jejichž zaměstnání není spojené s vytvořením mimořádných podmínek.

Celou situaci zaměstnávání OZP považujeme za úmyslné vytváření skupiny chudých. Tyto osoby jsou nuceny žádat o různé sociální příspěvky.

V době, kdy Česká republika řeší finanční krizi, považujeme administrativu spojenou s vyplácením sociálních příspěvků za zbytečné mrhání finančními prostředky. Doporučujeme tedy navýšení mezd OZP zaměstnanců a také navýšení možnosti vydělat si peníze a tím snížení nutnosti vyplácet sociální dávky, které jsou spojeny také s nižším sociálním zařazením osob se zdravotním postižením do běžného života.

Osoby se zdravotním postižením si své zdravotní postižení nezvolily dobrovolně, a přesto jsou ochotny své zbývající schopnosti využívat také v pracovním procesu. Stát by se měl snažit tuto ochotu využít a vytvořit právní předpisy a strategii umožňující osobám se zdravotním postižením stát se platnými členy společnosti.Monika Henčlová
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama