Už jste někdy byli jen krok od cíle?

Článek 14 – Svoboda a osobní bezpečnost

24. září 2011 v 13:15 | Monika Henčlová |  A NAŠE POLITIKA ČESKÁ

ÚMLUVA OSN

přijatá OSN 13. 12. 2006.

podepsaná Evropským společenstvím 30. 3. 2007.

v České republice byla ratifikována prezidentem republiky 28. září 2009.

12.2.2010 byla publikována ve Sbírce mezinárodních smluv pod č. 10/2010 Sb.m.s.

Je součástí českého právního řádu, a tedy má přednost před vnitrostátními zákony.
Článek 14 - Svoboda a osobní bezpečnost


Vyjadřujeme znepokojení nad tím, že nedobrovolná psychiatrická léčba často vede k omezení svobody pohybu na základě zdravotního postižení.

Za porušení osobní svobody považujeme umístění do sociálního nebo psychiatrického zařízení nebo domova pro osoby se zdravotním postižením. K takovému umístění totiž obvykle dochází na žádost opatrovníka a nikoliv dané osoby.

Domníváme se, že nedobrovolná léčba pachatelů s "psychickým onemocněním" porušuje účel a zásady Úmluvy a nesplňuje požadavek přiměřené úpravy.

Za hrubé porušení čl. 14 také považujeme příspěvek na osobní asistenci pro osoby s těžkým tělesným postižením. Tento příspěvek je ve výši třetiny minimální mzdy. Za dané finanční prostředky není možné očekávat zajištění bezpečí osob se zdravotním postižením. Mnohé osoby s těžkým tělesným postižením již nejsou schopny vykonávat žádné zaměstnání a doplnit tak mzdu svému osobnímu asistentovy. Tyto osoby tedy nedobrovolně končí v ústavní péči. Tímto se hrubě porušuje právo na svobodu a bezpečí a "normální život".

Právní způsobilost je také podmíněna schopností podepsat se. Osoby s těžkým tělesným postižením tedy mohou volit mezi finančně nákladným notářským ověřováním identity nebo zbavením svéprávnosti a odevzdáním své existence do rukou zvoleného zákonného zástupce.

Považujeme za naprosto zásadní, aby zákonodárci ustanovili nová pravidla pro právní způsobilost v souladu s novým Občanským zákoníkem, který zatím nevstoupil v platnost. Žádáme o respektování osobní svobody a zvýšení povědomí široké veřejnosti o různých druzích postižení.

Zákon o sociálních službách se musí novelizovat tak, aby nikdo nemohl být vystavován ohrožování na zdraví a životě z důvodů financí.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama