Už jste někdy byli jen krok od cíle?

Článek 10 – Právo na život

23. září 2011 v 13:14 | Monika Henčlová |  A NAŠE POLITIKA ČESKÁ

ÚMLUVA OSN

přijatá OSN 13. 12. 2006.

podepsaná Evropským společenstvím 30. 3. 2007.

v České republice byla ratifikována prezidentem republiky 28. září 2009.

12.2.2010 byla publikována ve Sbírce mezinárodních smluv pod č. 10/2010 Sb.m.s.

Je součástí českého právního řádu, a tedy má přednost před vnitrostátními zákony.


Článek 10 - Právo na život

Právo na život patří k základním právům a život osoby se zdravotním postižením se těší stejné ústavní ochraně jako život kteréhokoliv občana.

Za hrubé porušení čl. 10 však považujeme vyjádření ministra zdravotnictví

doc. MUDr. Leoše Hegera, CSc. :

"Problém je, že jestliže medicína jde níž a snaží se zachraňovat ještě méně zralé děti, tak někdy některého toho novorozence zachrání, ale je to velmi náhodná záležitost. Je to nejenom strašně drahé, ale ty děti jsou do života hrozně poškozené." … "To není jenom odborné rozhodnutí, ale i rozhodnutí etické, které když je uděláno špatně, tak může způsobit strašné tragédie a velké utrácení peněz. Ty potom chybí pro některé stavy, které je možné léčit efektivněji a účinněji a mít z toho zdravější populaci."

Za hrubé porušení čl. 10 také považujeme rozhodnutí ministra zdravotnictví, že za den v léčebně pro dlouhodobě nemocné pacient zaplatí 330 Kč/den a při běžné hospitalizaci 100 Kč/den. (připravovaná změna Zákona o dlouhodobé péči)

Právo přijmout nebo odmítnout léčbu se porušuje v případě osob se zdravotním postižením, jež jsou v opatrovnictví omezujícím jejich právní způsobilost, protože tyto osoby nemohou uplatňovat své právo na rozhodování v oblasti lékařské péče. Totéž platí pro osoby s těžkým tělesným postižením, pro které komunikace s okolím je možná jen za přesně určených podmínek.

Osoby s těžkým postižením také upozorňují, že jejich právo na život bylo přehodnoceno na odsouzení k existenci. Jako jiní lidé chtějí mít právo svobodně se rozhodnout o svém bytí či nebytí.

Za hrubé porušení čl. 10 také považujeme návrh ministra zdravotnictví na rozdělení standardní a nestandardní péče o pacienta. Tento návrh počítá s kvalitnější léčbou pro finančně movité, zatím co nemovití dostanou jen základní léčbu. (připravovaná změna Zákona o dlouhodobé péči)

Navrhujeme odvolání ministra zdravotnictví a jeho zdravotnické reformy z důvodu neetického zacházení a rozhodování o živých lidech.

Zároveň žádáme o přehodnocení rozhodnutí netolerovat asistovanou sebevraždu.
Doporučujeme k přehodnocení ceny za hospitalizaci a pobyt v léčebně dlouhodobě nemocných. Z průměrného invalidního důchodu totiž není možné uhradit náklady spojené s bydlením a stravou, zdravotnickými pomůckami a léky a zároveň hradit pobyt v nemocnici. Osoba se zdravotním postižením tak stojí před rozhodnutím mít kde bydlet nebo se léčit při hospitalizaci


Monika Henčlová
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama