Už jste někdy byli jen krok od cíle?

STROPNÍ ZVEDÁK

12. srpna 2011 v 8:37 | Monika Henčlová |  MŮJ SVĚT

STROPNÍ ZVEDÁKPo stropě bytu se plíží kovová ližina jako had. Vede z ložnice za roh a druhý roh a končí v koupelně. Tam na konci visí v pytli osoba se zdravotním postižením….

To byl pokus o horor, ale ve skutečnosti stropní zvedák není žádná pohroma. V dnešní době už kolejnice u stropu vůbec neruší dojem exkluzivity vašeho domu. Můj stropní zvedák je od velmi moderní a chápavé firmy. Zaměstnanci firmy pochopili, že sezení ve vaku se nedá udýchat. Nabídli mi tedy polohovací systém, kdy ve vaku mohu sedět, nebo polo-ležet nebo úplně ležet. Také mám k dispozici dva vaky. Jeden polstrovaný a vyztužený, druhý je síťovaný pro možnosti koupání. A teď si to představte: Z lůžka vleže mě osobní asistent převeze do sprchovacího koutu, tam si při sprchování hovím ve vaku, z něhož díky otvorům odtéká voda, ke štěstí ve sprše mi chybí už jen gumová kachnička.

Stropní zvedák je ale především velkým pomocníkem našim osobním asistentům. Podívejte se na toho, kdo vás denně zvedá a teď počítejte: vážím 80 kg (nesmějte se, na výšku 187 cm a pět let bez pohybu to není zas tak zlé). Manžel, osobní asistent mě každý den zvedá z lůžka na sprchovací židli, ze sprchovací židle na lůžko, z lůžka oblečenou na invalidní vozík, během dne třikrát z vozíku na lůžko přebalit a zase zpět na vozík a pak večer z vozíku na lůžko. Průměrně mě tedy za den zvedne 10 krát. Při mé váze je to 800kg denně krát 365 dní za rok krát počet let vaší závislosti na osobní asistenci. Také vám vyšlo neuvěřitelné číslo? Podívejte se znovu na svého osobního asistenta, a pokud to není golem, zvedá pro lidský organizmus až příliš velkou zátěž.

Jeden fyzioterapeut mi prozradil, že na ploténku v křížové oblasti páteře je ve stoji vyvíjen tlak 30 - 40 kg podle váhy stojícího. V tabulce je uvedena studie, jaký tlak je vyvíjen na ploténku při různých stupních předklonu. Rozhodně však u tohoto výpočtu nefunguje přímá úměrnost.

Zátěž v oblasti L5-S1 při předklonu těla
Tlak na ploténku (v kg) u žen 1,68 m a 63 k
0 kg10kg30kg
243656
30°124168252
60176237351
90°179243366Obdivuji každého osobního asistenta a především smekám před jeho páteří a klouby. Já jsem na pomoci osobního asistenta totálně závislá. Jediné, co pro něj mohu ještě udělat, je pořídit stropní zvedák. Sobecky však myslím hlavně na sebe, protože čím déle mi vydrží osobní asistent, tím déle mohu fungovat i já.

Řídím se heslem "PASS IT ON" - "pošli to dál". Tímto heslem se vyjadřuje skutečnost, že mi někdo pomohl nebo usnadnil život a já totéž udělám pro další. Nemohu a nechci uvádět název firmy, nutnost stavebních úprav a finanční možnosti, můžete mi však napsat na e-mail henclovam@seznam.cz. Moc ráda vám zodpovím veškeré otázky, a pokud budu moci, pomohu alespoň radou.


Monika Henčlová
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama