Už jste někdy byli jen krok od cíle?

POČÍTEJ

19. července 2011 v 16:23 | Monika Henčlová |  A NAŠE POLITIKA ČESKÁ

Počítej, hlavičko česká, počítej

Zaměstnávání osob se zdravotním postižením (OZP) je v poslední době častým tématem diskuzí mezi politiky, ale také mezi občany. Zkusme nahlédnout na vývoj této situace za poslední dva roky a především si uvědomme, že toto téma nemá zajímat pouze OZP, ale především daňové poplatníky, tzn. každého z nás.
Rok 2008
Citace zákona 435/2004 Sb., § 78, odst. 2: Příspěvek náleží zaměstnavateli měsíčně ve výši skutečně vynaložených mzdových nákladů na zaměstnance, který je osobou se zdravotním postižením, včetně pojistného na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti a pojistného na veřejné zdravotní pojištění, které zaměstnavatel za sebe odvedl z vyměřovacího základu tohoto zaměstnance, nejvýše však a) 9 000 Kč za každou zaměstnanou osobu s těžším zdravotním postižením [§ 67 odst. 2 písm. a)],
b) 6 500 Kč za každou jinou zaměstnanou osobu se zdravotním postižením [§ 67 odst. 2 písm. b) a c)].

Z pohledu zaměstnavatele: Výborně. Zaměstnám tedy OZP a budu mít příspěvek. Pokud jí dám, byť i nesmyslnou, práci z domova, nemusím řešit bezbariérovost a nějaké mimořádné pracovní podmínky pro takovou osobu. Kromě pracovní smlouvy podepíše také smlouvu o pracovním školení a především cenu za toto školení. Jednou za čas jí po té pošlu třeba návod, jak používat myš u počítače. A penízky za školení mám v kapse.
Z pohledu OZP: Hurá. Zákon 155/1995 Sb. mi umožňuje pracovat bez omezení a finančních limitů, Zákoník práce mi dovoluje mít několik a to i hlavních pracovních poměrů. Tak tedy, mohu uzavřít několik pracovních smluv, z každé mít třeba 4 000,- Kč, hlavně zůstanu doma a téměř vůbec se pracovně nepřetrhnu.
Z pohledu daňového poplatníka: Zajímalo by mě, kolik tohle divadélko stojí miliard a já to platím?
Rok 2009
Citace zákona 435/2004 Sb. § 78 odst. 2: Příspěvek náleží zaměstnavateli měsíčně ve výši skutečně vynaložených mzdových nákladů na zaměstnance v pracovním poměru, který je osobou se zdravotním postižením, včetně pojistného na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti a pojistného na veřejné zdravotní pojištění, které zaměstnavatel za sebe odvedl z vyměřovacího základu tohoto zaměstnance,
nejvýše však 8000 Kč.
A navíc § 78, odst. 5: Požádá-li o příspěvek více zaměstnavatelů, příspěvek se poskytne tomu zaměstnavateli, u něhož vznikl zaměstnanci, který je osobou se zdravotním postižením, pracovní poměr nejdříve. Skončí-li tento pracovní poměr v průběhu kalendářního čtvrtletí, poskytne se příspěvek v poměrné části dalšímu zaměstnavateli, který o něj požádal; v případě, že požádalo více zaměstnavatelů, postupuje se podle věty první. Vznikne-li zaměstnanci, který je osobou se zdravotním postižením, ve stejný den pracovní poměr u více zaměstnavatelů, kteří o příspěvek žádají, příspěvek na tohoto zaměstnance nelze poskytnout žádnému z nich. Vznikne-li zaměstnanci, který je osobou se zdravotním postižením, více pracovních poměrů u téhož zaměstnavatele, náleží příspěvek měsíčně ve výši uvedené v odstavci 2. Pro účely stanovení výše příspěvku se skutečně vynaložené mzdové náklady včetně pojistného na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti a pojistného na veřejné zdravotní pojištění, které zaměstnavatel za sebe odvedl z vyměřovacího základu tohoto zaměstnance, ve všech pracovních poměrech tohoto zaměstnance sčítají.
Z pohledu zaměstnavatele: Konec zlatých časů? Tak teď budu buď prvním zaměstnavatelem dané OZP, nebo mám po legraci.
Z pohledu OZP: Ze změny zákona vyplývá, že mě zaměstná pouze jeden zaměstnavatel, ostatním se už nevyplatím, navíc zaměstnavatel dostane stejně, ať jsem třeba těžce zdravotně postižený vozíčkář, nebo jsem pouze osobou zdravotně znevýhodněnou (dříve změna pracovní schopnosti). Koho si asi vybere raději? Nebude práce, nebudou peníze, nebude společenské zařazení se, možná přijdou deprese. A jako bonus: " V roce 2010 vám nebudou valorizovány důchody."
Z pohledu daňového poplatníka: Fajn, podle statistik ušetříme za rok 2010 9,8 miliardy. To je pro mě skvělá zpráva, ale… Co když se něco stane se mnou? To jsou vyhlídky i pro mne?
Jsme stále sociální stát, který zajišťuje pro své potřebné sociální jistoty?
Monika Henčlová
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama