Už jste někdy byli jen krok od cíle?

Osobní asistence z pohledu uživatele

26. července 2011 v 10:11 | Monika Henčlová |  A NAŠE POLITIKA ČESKÁ

Osobní asistence z pohledu uživateleDíky zákonu 108/2006 Sb. už nemusí těžce zdravotně postižení žít v ústavech. Příspěvek na péči pro ně znamená téměř normální život. Určitě?
Veškeré samoobslužné činnosti za ně provede osobní asistent. Skutečností však zůstává, že ztrácíme pocit soukromí a získáváme nepříjemný pocit závislosti. Je však třeba si srovnat, že vždy je něco za něco. Sice nemám soukromí, ale jsou zajištěny mé základní potřeby v mnou vybraném prostředí. Je ze mne zkrátka velký šéf.
A teď několik čísel:
Příspěvek na péči pro těžce zdravotně postiženého ve IV. stupni závislosti (25000 osob) činí podle novely zákona 12.000,-Kč. Péči potřebujeme 24 hodin denně. Pokud budu osobnímu asistentovi platit pouhých 50,-Kč na hodinu, měsíčně zaplatím cca. 36.000,- Kč. Od státu získám příspěvek 12.000,-Kč, tzn. musím někde získat zbývajících 24.000,-Kč. Jako těžce zdravotně postižená mohu pracovat např. v chráněné pracovní dílně. Zde však celou částku určitě nevydělám. Zákoník práce mi však umožňuje mít několik pracovních úvazků (neřešme, že mi to neumožňuje můj zdravotní stav). Klesá však pravděpodobnost, že mě zaměstná někdo další, protože podle zákona 435/2004Sb., §78 získá dotaci na zaměstnávání mé osoby pouze jeden a to první zaměstnavatel. A teď babo raď! (nebo spíše česká legislativo).

Monika Henčlová
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama