Už jste někdy byli jen krok od cíle?

DOBŘE UKRYTÁ PAST

10. července 2011 v 18:32 | Monika Henčlová |  A NAŠE POLITIKA ČESKÁ

DOBŘE UKRYTÁ PAST



Koncem června 2009 skončí platnost některých rozhodnutí o tom, že se občan považuje za osobu se zdravotním znevýhodněním. To může ovlivnit i jeho zaměstnavatele, a to zejména z hlediska daní a plnění povinného podílu zaměstnanců se zdravotním postižením. Dále mohou nastat problémy s plněním smlouvy o příspěvku na zřízení či provoz chráněného pracovního místa poskytování náhradního plnění atd. Skončení platnosti se však zdaleka netýká všech osob se zdravotním znevýhodněním.

Nejprve trochu terminologie. § 67 zákona o zaměstnanosti rozlišuje tři kategorie osob se zdravotním postižením:
  1. osoby s těžším zdravotním postižením, čímž se rozumí osoby, které byly uznány plně invalidní, a to i když nepobírají plný invalidní důchod
  2. osoby se zdravotním postižením, čímž se rozumí osoby, které byly uznány částečně invalidní, a to i v případě, že jim částečný invalidní důchod není vyplácen
Na tyto dvě kategorie se ukončení platnosti nevztahuje.
  1. osoby se zdravotním znevýhodněním, což jsou osoby které byly uznány zdravotně znevýhodněnými.

V rámci třetí kategorie zdravotně znevýhodněných osob jsou dvě skupiny. První skupinu tvoří osoby, který byly uznány za zdravotně znevýhodněné rozhodnutím úřadu práce. Této skupiny se ukončení platnosti statutu osoby se zdravotním postižením také netýká. Pochopitelně za předpokladu, že platnost rozhodnutí o uznání za osobu zdravotně znevýhodněnou k tomuto datu nekončí.

Druhou skupinou jsou pak ti, kteří byli uznáni osobami zdravotně znevýhodněnými okresní zprávou sociálního zabezpečení. Půjde zejména o osoby, kterým byl tento status přiznán v době od 1.10.2004 do 1.7.2006. Pokud znáte někoho ve svém okolí, na kterého se ukončení platnosti statutu ukončení platnosti osoby se zdravotním postižením vztahuje, upozorněte ho na to. Zaměstnavatelé by měli provést kontrolu osob se zdravotním znevýhodněním, které zaměstnávají, a v případě, že se vyskytne pracovník, kterému končí platnost rozhodnutí o zdravotním znevýhodnění, upozornit ho na nutnost podání žádosti o přiznání statutu na místně příslušný úřad práce. Pozor, ke skončení platnosti dochází ze zákona, takže skutečnost, že rozhodnutí o přiznání statutu osoby se zdravotním postižením bylo vydáno na delší dobu, než do 30.6.2009 případně s platností trvalou, na zániku ke dni 30.6.2009 nemůže nic změnit. A ještě vysvětlení k titulku. Ustanovení o zániku platnosti rozhodnutí o zdravotním znevýhodnění se skrývá v Čl. XIX zákona č. 109/2006 Sb., kterým se mění některé zákony v souvislosti s přijetím zákona o sociálních službách.

JUDr. Jan Hutař
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama